حجم آب سد زاینده‌رود به ۴۶۹ میلیون مترمکعب رسید

منصور شیشه‌فروش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: روز گذشته جلسه مدیریت بحران استان برگزار و شرایط جوی تا آخر فصل بهار تبیین شد، پس از ۱۱ سال خشک‌سالی متوالی امسال شاهد بارش‌های خوبی هستیم، زمین اشباع از آب است و با هر بارشی روان‌آب ایجاد می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: به شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و امور آب ابلاغ شد مسیل‌های آب را مورد بررسی قرار دهند و هرکجا مسیر طبیعی مسدود شده بازگشایی شود، به اداره آب منطقه‌ای ابلاغ شد هر تجاوزی به حریم رودخانه شناسایی و با همکاری مقامات قضایی آزاد شود.

وی تصریح کرد: با توجه به آب‌گیری طرح‌های آبخیزداری، مقرر شد اداره آبخیزداری و منابع طبیعی با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایمنی طرح‌ها در سطح استان را مورد بررسی و برای استفاده حداکثری از آب در حوزه‌ها برنامه‌ریزی کنند.

شیشه‌فروش با اشاره به این‌که باوجود این بارش‌ها صرفه‌جویی در مصرف آب نباید فراموش شود، عنوان کرد: امروز حجم آب سد زاینده‌رود ۴۶۹ میلیون مترمکعب است و با توجه به ظرفیت سد ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعبی سد زاینده‌رود هنوز زمان زیادی تا آب‌گیری کامل سد باقی مانده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان افزود: در جلسه شورای بحران به شهرداری‌ها تأکید شد طرح‌ جمع‌آوری آب‌های سطحی را اجرا کنند تا بارش‌ها هدایت و در سپتینگ‌ها برای آبیاری درختان در زمان خشکی ذخیره شود.

وی یادآور شد: در حال حاضر برق و ارتباط مخابراتی دو روستای کاهگان و وزوه در منطقه پشت‌کوه فریدون‌شهر به علت سیل‌بردگی جاده قطع است که امکانات ضروری برای آن‌ها تأمین شده و شرکت توزیع برق در حال پیگیری جهت حل مشکل ظرف چند روز آینده هستند.

حضور استان اصفهان در کنار استان‌های سیل‌زده

شیشه‌فروش عنوان کرد: در ادامه کمک‌ به استان‌های سیل‌زده ستاد معین مدیریت بحران استان اصفهان در شهر اهواز مستقر هستند و بالغ‌بر ۴۰۰ نفر نیروی امدادی با بیش از ۱۵۰ دستگاه ماشین‌آلات راه‌سازی حمل‌ونقل در حال تحکیم‌بخشی رودخانه کارون، تخلیه پساب از خانه‌ها و معابر و احداث سیل‌بندها هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به این‌که هماهنگی نیروهای مستقر در اهواز با ستاد مدیریت بحران است گفت: ۲ دستگاه کمپرسی، یک دستگاه بیل مکانیکی، یک دستگاه لودر، ۵۰۰۰ گونی از شرکت برق منطقه‌ای و یک ژنراتور برق ۲۵۰KVA از شرکت مخابرات به استان خوزستان اعزام شده‌اند.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :