کیخا: وزیر راه بگوید دلیل این حجم از خسارت راه در سیل اخیر چیست

 به گزارش نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، احمد علی کیخا رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان درجریان بررسی حادثه سیل اخیر، اظهار داشت:‌شکی نیست علت این سیلاب‌ها تغییر اقلیم بوده و ما ممکن است سیلاب‌های مهیب تری در آینده داشته باشیم، ولی چرا حجم خسارات این سیل بالا بوده است.

وی افزود: اطلاعیه‌هایی که از سوی سازمان هواشناسی صادر می‌شود هرگز به صورت کمی نمی‌گوید که چه حجمی از سیلاب در روز‌های پیش رو بوجود خواهد آمد، رییس وقت سازمان هواشناسی پیش از این درخواست خرید تجهیزات را با توجه به تحریم‌ها داشت که مجلس به آن توجه نکرد. در حالی که پیش‌بینی‌ها باعث می‌شود میزان خسارات به میزان محسوسی کاهش پیدا کند.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با بیان این که ملاحظات زیست محیطی در سیل اخیر رعایت نشد، افزود: وزیر راه باید بگوید دلیل این همه خسارات در بخش راه چیست و چرا جاده سازی بدون توجه به احتمال آبگرفتگی انجام می‌شود؟

کیخا اظهار داشت: منافع سیل بیش از هزینه‌های آن است، باید هزینه‌ها کاهش یابد، ما نباید در لحظه تصمیم بگیریم، متأسفانه برنامه‌های توسعه کشور صرفا مقطعی دیده می‌شود، تا دیروز خشکسالی بوده و برنامه‌ها بر این اساس بوده، هم اکنون هم سیل است و دیگر بحث خشکسالی فراموش شده است که امیدواریم این رویه تغییر کند.

کیخا تصریح کرد: مردم می‌خواهند بدانند مجوز ساخت و ساز در حریم آب‌ها را چه کسانی می‌دهند و چه کسانی باعث تخریب جنگل‌ها و مراتع هستند.

وی افزود: اولویت درستی در برنامه‌ریزی‌ها وجود نداشته است، عدم توانمندی برخی دستگاه‌های تخصصی در انجام وظیفه باعث شد اتفاقات تشدید شود و فقدان مدیریت توانمند در بحران نیز مشهود بود، این بحران قابل مدیریت بود، اما متأسفانه مدیریت نشد.

رییس کمیسیون کشاورزی از اقدامات انجام شده از سوی مدیران، مسئولان، نیرو‌های مسلح و همچنین حماسه مردم در خوزستان، فارس و شیراز قدردانی کرد و اظهار داشت: مشکل اصلی توسعه‌نیافتگی و گرفتاری‌های کشور، سازمان برنامه و بودجه است.

وی تصریح کرد: پخش بودجه در این سازمان غالب شده و این سازمان به جای اینکه برنامه‌ریزی کند فقط تقسیم پول می‌کند. طرح‌های استان‌ها نیز متناسب با نیازهایشان نیست.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :